4 marzec 2004 - Jordanów

 

Życie na wsi w obecnych czasach nie jest łatwe. Brak opłacalności produkcji oraz trudności w zbyciu płodów rolnych doprowadziło do tego, że rolnicy w większości prowadzą gospodarkę ekstensywną. W bardzo wielu wypadkach produkują tyle ile potrzebują na własne potrzeby. Ten sposób gospodarowania nie gwarantuje prawie żadnych dochodów, dlatego powinno się szukać innych źródeł dochodu może nawet łatwiejszych. Jednym z nich może być agroturystyka a jeszcze lepiej połączyć ją z produkcją płodów rolnych systemem ekologicznym.
Jak się do tego zabrać aby wprowadzić do swojego gospodarstwa dodatkowe źródło dochodu a także turystów szukających wypoczynku na naszej wsi postaram się przedstawić w kilku odcinkach na stronach naszych "Wieści Gminnych".

Dziś pierwszy odcinek "Agroturystyka krok po kroku". Informacje pochodzą od Pani Stanisławy Urbaniec - pracownika ODR w Suchej Beskidzkiej.

Część I
Osoby, które działalność agroturystyczną chciałyby traktować jedynie jako uzupełnienie dochodów z gospodarstwa rolnego, a zatem nie przewidują wielkiego rozmiaru tej działalności ani wielkich inwestycji, a zamierzają oferować jedynie miejsca w pokojach i wyżywienie dla gości, są w zasadzie zwolnione z wszystkich formalności. Osoby takie mogą działalność swoją podjąć chociażby od zaraz, nikogo o niej nie informując, nie uzyskując żadnej zgody ani nie opłacając żadnych dodatkowych podatków.
Tego rodzaju komfortowe warunki ustawodawca zapewnia tym osobom, które w gospodarstwie rolnym na terenie wiejskim wynajmują nie więcej niż 5 pokoi osobom przebywającym na wypoczynku oraz zapewniają wyżywienie swoim gościom.
Podstawę prawną, na którą można się powołać w razie wątpliwości jest w tym zakresie art. 21 pkt. 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalniający dochody z tego tytułu z podatku, bez względu na to, czy są osiągane w związku ze zgłoszoną działalnością, czy poza nią.
Art. 3 ust. 1a stawy o podatkach i opłatach lokalnych, która stwierdza, że wynajmowanie do 5 pokoi w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich nie jest działalnością gospodarczą w zrozumieniu tej ustawy, a zatem nie wymaga opłacania podwyższonej stawki podatku od nieruchomości.
Art. 9 ustawy o działalności gospodarczej, określający miedzy innymi osobiste świadczenie usług i sprzedaż posiłków domowych jako zajęcia, które mogą być uznane za uboczne zajęcia zarobkowe i nie wymagają w związku z tym zgłoszenia do ewidencji gospodarczej.
Jeżeli jednak zamierzamy w ramach działalności agrotrystycznej świadczyć usługi wykraczające poza wynajmowanie do 5 pokoi i żywienie gości w tych pokojach zamieszkałych, będziemy zmuszeni od dopełnienia formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ciąg dalszy nastąpi...




15 marzec 2004 - Jordanów

 

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna, wszyscy na nią czekamy z wielkim wytęsknieniem, a jeszcze bardziej czekamy na prawdziwą wiosnę. Jej przyjście jest zawsze wielką niewiadomą czy to będzie na "Józefa" czy się przeciągnie do Wielkiego Tygodnia. Trudno, żyjemy w takim klimacie i musimy znosić jego kaprysy. 21 marca słońce wchodzi w znak "Barana" i będzie w nim przebywać do 20 kwietnia. Pozwolę sobie na przypomnienie tym, którzy w tym okresie się urodzili jaki ten znak zodiakalny jest i jakie cechy posiadają ludzie którzy w tym okresie się urodzili.

Baran - 21 marzec do 20 kwiecień

Pełnymi siły i zdrowotności Baranami włada wojownicza planeta Mars. Mars to zarówno planeta wojen, nienawiści i przemocy, jak i silnych namiętności, aktywności i siły witalnej. Znak Barana to symboliczny początek Zodiaku - patronuje narodzinom, wiośnie i przebudzeniu. Oznacza zwycięstwo światła nad mocami ciemności.
Zodiakalne Barany to zazwyczaj wyjątkowi indywidualiści o skrajnie realistycznym sposobie myślenia. To, co przeszkadza im w realizacji własnych zamierzeń, starają się eliminować ze swojej drogi. Od dziecka są przekonane, że wszystko muszą przeżyć i zrobić same. Chcą mieć zawsze własne zdanie i w razie potrzeby nie boją się bronić z determinacją swoich przekonań. Przedstawiciele tego znaku wyróżniają się niezmordowaną aktywnością. Zawsze są pełni planów, które z ogromnym entuzjazmem i poświęceniem starają się urzeczywistnić. Szkoda im jednak czasu na długie dyskusje i drobiazgowe przygotowania. Działają szybko i odważnie, wykazując nieograniczoną samodzielność i przedsiębiorczość.
Odwaga, wiara w siebie i pogoda ducha to cechy, które pozwalają Baranom spełniać swoje marzenia. Mają wielu przyjaciół, ale unikają towarzystwa osób, które ciągle narzekają na swój los i są niezadowolone z życia. Dla nich najskuteczniejszym lekarstwem na zły nastrój jest sport i ruch na świeżym powietrzu. Oprócz tego uwielbiają podróże i zabawę. Barany dobrze czują się w towarzystwie wszystkich znaków Zodiaku, ale najlepiej rozumieją się z Bliźniętami, Lwami, Strzelcami i Wodnikami.

Szczęśliwy dzień - wtorek
Pechowy dzień - piątek
Najlepiej wykształcony zmysł - wzrok
Kamień - brylant, rubin
Kolor - czerwień
Kwiat - róża, wrzos
Szczęśliwa cyfra - 7
Metal - żelazo




18 marzec 2004 - Jordanów

 

Mieszkańcy Łętowni - uczestnicy zebrania wiejskiego Gmina Jordanów zakończyła zebrania wiejskie, które trwały od 8 do 13 marca. Przyznać należy, że tak jak i w roku poprzednim frekwencja na zebraniach była bardzo dobra. W kilku sołectwach przekroczyła 100 osób i przygotowane sale z trudem mieściły wszystkich chętnych biorących udział w zebraniu.
Tematyka zebrań była wszędzie jednakowa - informacja rady sołeckiej z działalności za ostatni rok, informacja wójta o wykonaniu planu finansowego i inwestycyjnego za rok ubiegły oraz zamierzenia na rok bieżący, informacja o bezpieczeństwie składana przez dzielnicowych oraz sprawy dotyczące rolnictwa w połączeniu z tematyką unijną.
Przyznać należy, że z dużą uwagą zebrani słuchali informacji dotyczących spraw związanych z Unią Europejską a dotyczyły one składania wniosków o nadanie numerów gospodarstwa, wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie i terminy z tym związane. Mówiono o zaleceniach weterynaryjnych w rolnictwie, rejestracji ziemniaków a także o odbiorze bonów paliwowych.
Wydaje się, że takie zebrania dobrze służą społeczeństwu a szczególnie tym, którzy naprawdę chcą wiedzieć, co wokół nich się dzieje.
Wójt i Rada Sołecka wsi ŁętowniaPrawdziwą burzą zaczęło się zebranie w Łętowni, ponieważ pierwszym punktem zebrania była sprawa kanalizacji wsi. Prezes Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa oraz wójt gminy w spokoju odpowiadali na zadawane pytania przez zebranych, pytania czasami zaskakujące i trudne, ale rzeczowe. Punkt ten zakończył się głosowaniem, w którym las podniesionych rąk potwierdził, że bez kanalizacji wieś na kilkanaście lat zostaje ze swoimi ściekami, brudnymi potokami i cuchnącymi rowami przydrożnymi.
Zdziwieniem napawa fakt, że zebrani mało przywiązywali wagi do informacji o prowadzonych inwestycjach, o zamierzeniach inwestycyjnych na najbliższy okres. Odnosiło się wrażenie, że tak to musi być, że to sprawa wójta i urzędu. Mało było takiej dociekliwości wynikającej z czystej ludzkiej ciekawości. Dużo mówiono o naprawie dróg gminnych ich stanie technicznym i kolejności asfaltowania. Może to faktycznie lokalny priorytet ale każda "władza" potrzebuje inspiracji i mobilizacji w tym co robi, daje jej to przekonanie, że robi to czego chcą ludzie. Podsumowując dyskusje wójt stwierdzał, "rok nie będzie łatwy, środków coraz mniej, poprzeczkę wywindowaliśmy wysoko i trzeba ją pokonywać, liczę na wsparcie ze środków unijnych. Będziemy pisać wnioski będziemy aplikować wszędzie tam gdzie są pieniądze do wzięcia a są one przede wszystkim w programach unijnych".



22 marzec 2004 - Jordanów

 

Dziś następny odcinek "Agroturystyka krok po kroku", w którym powiemy sobie o wyposażeniu pokoi, które chcielibyśmy zaoferować naszym gościom, czyli turystom. Informacje pochodzą od Pani Stanisławy Urbaniec pracownika ODR w Suchej Beskidzkiej.

Minimalne wymagania, co do wyposażenia:

  1. Ogrzewanie w całym obiekcie,
  2. Instalacja sanitarna: zimna i ciepła* woda przez całą dobę,
  3. Powierzchnia mieszkalna w m kw. (nie obejmuje wyodrębnionych w.h.s., przedpokojów, aneksów barowych, loggii itp.):
  1. pokój 1-osobowy 6 m kw.
  2. pokój 2-osobowy 10 m kw.
  3. pokój 3-osobowy 14 m kw.
  4. pokój 4-osobowy 16 m kw.
  5. pokój większy niż cztery osoby (powierzchnia 4-osobowego plus dodatkowo 4 m kw. na każdą następną osobę)
  1. Zestaw wyposażenia meblowego:
  1. Łóżko jednoosobowe o wymiarach 80 x 190 cm (zalecane 90 x 200cm),
  2. Łóżko dwuosobowe o wymiarach 120 x 190 cm (zalecane 140 x 200 cm),
  3. Nocny stolik lub półka przy każdym łóżku,
  4. Szafa garderobiana o minimalnej głębokości 60 cm, minimum 3 wieszaki na osobę,
  5. Stół lub stolik,
  6. Krzesło (jedno na jedną osobę, lecz nie mniej niż dwa na pokój),
  7. Lustro,
  8. Wieszak ścienny na wierzchnią odzież,
  9. Kosz na śmieci,
  1. Pościel dla jednej osoby:
  1. Kołdra lub dwa koce,
  2. Poduszka,
  3. Poszwa,
  4. Poszewka na poduszkę,
  5. Prześcieradło,
  1. Oświetlenie:
  1. Oświetlenie elektryczne główne – minimum jeden punkt świetlny o mocy 60 W,
  2. Zasłony okienne zaciemniające,
  3. Lampka nocna przy każdym łóżku umożliwiająca czytanie w pozycji leżącej,
  4. Maksymalna ilość osób przypadająca na jeden w.h.s. 10
  1. Wyposażenie podstawowe węzłów higieniczno sanitarnych:
  1. Wanna z baterią i natryskiem lub kabina natryskowa z zabezpieczeniem antypoślizgowym,
  2. Umywalka z blatem lub półką,
  3. WC ze zbiornikiem cicho płuczącym,
  4. Mydelniczka, papiernica, haczyki, wieszaki na ręczniki,
  5. Lustro z głównym lub bocznym oświetleniem,
  6. Uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną,
  7. Pojemnik na śmieci niepalny,
  8. Mydełko toaletowe,
  9. Ręcznik,
  10. Szklanka,
Objaśnienia odnośników i skrótów:
* minimum dwie godziny rano i wieczorem,
w.h.s. - węzeł higieniczno sanitarny.

Ciąg dalszy nastąpi...



24 marzec 2004 - Osielec

 

W dniu 24.03.2004 w Osielcu odbył się Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych. Były to eliminacje powiatowe do XVII Małopolskiego Festiwalu, który odbędzie się 18 kwietnia w Skawinie. Do Festiwalu w Osielcu zgłosiło się 18 podmiotów wykonawczych. Jury w składzie Barbara de Lehenstein- Brońka choreograf z Krakowa oraz Roman Michalik muzyk też z Krakowa postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii muzycznej:
I miejsce Zespołowi Wysoka Band z GOK Jordanów
II miejsce Zespołowi Muzyki Dawnej z MOK Zamek Sucha Beskidzka
III miejsce Zespołowi Wokalno-Instrumentalnemu IMPULS z ZS Zembrzyce

W kategorii tanecznej:
I miejsce Zespołowi TROPICANA z ZS Krzeszów
II miejsce Grupie tanecznej MOK Zamek Sucha Beskidzka
III miejsce Zespołowi SŁONECZNI ze SP Bystra Podh.

Jury postanowiło nominować do koncertu finałowego w Skawinie następujących wykonawców:
W kategorii muzycznej:
Zespół wokalno-instrumentalny IMPULS Zembrzyce
Zespół WESOŁE STRUNY z ZS Zembrzyce
Zespół Muzyki Dawnej MOK Zamek Sucha Beskidzka
Zespół WYSOKA BAND GOK Jordanów
Justynę Ruszkowicz z grupą taneczną ze SP w Makowie Podh.
Zespół SECUNDA ze SP z Makowa Podh.
Zespół wokalno-instrumentalny MARZENIE ze SP z Makowa Podh.

W kategorii tanecznej:
Zespół TROPICANA z ZS Krzeszów
Grupę taneczną MOK Zamek Sucha Besk.
Zespół SŁONECZNI z ZSP Bystra Podh.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia i otrzymali je:
TRIO DĘTE ze SP Śleszowice
Zespół ASM z Gimnazjum Stryszawa
Grupa wokalna NERWANA z ZS z Osielca
Zespół taneczny SŁONECZKA ze SP Lachowice.




25 marzec 2004 - Łętownia

 

W dniu 25 marca 2004r w Łętowni odbył się Konkurs Recytatorski będący etapem gminnym do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Konkurs rozpoczął się o godz.13,00 i trwał dwie godziny.
Jury w składzie mgr Krystyna Stanaszek, dr Magdalena Stankiewicz i mgr Wojciech Pazdur po przesłuchaniu 23 recytatorów postanowiło:
W kategorii Szkół Podst. w grupie od 1-3 kl. przyznać I miejsce Wiktorii Wojdyle z ZS w Toporzysku i wyróżnić Emilię Kolanko z ZS w Łętowni oraz Marzenę Szczurek też z Łętowni.
W kategorii Szkół Podst. gr. 4-6 kl. przyznać II miejsce Mariuszowi Grzechynce z ZS W Osielcu i III miejsce Justynie Pindel z ZS w Toporzysku.
W kategorii Gimnazjum przyznać II miejsce Anecie Gierat z ZS w Łętowni , III miejsce Elżbiecie Bargiel z ZS w Łętowni oraz wyróżnić Elżbietę Leśną z ZS w Łętowni i Sebastiana Rusina z ZS w Osielcu .

Do Eliminacji Powiatowych zakwalifikowano w kategorii Szkół Podstawowych:
gr.1-3 Wiktorię Wojdyłę z SZ w Toporzysku
gr.4-6 Mariusza Grzechynkę z ZS w Osielcu i Justynę Pindel z ZS w Toporzysku.
w kategorii Gimnazjum:Elżbietę Bargiel i Anetę Gierat z ZS w Łętowni.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Jordanowie oraz dyplomy.




27 - 28 marzec 2004 - Naprawa

 

I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego w Naprawie zorganizowany przez Zespół Szkół w Naprawie, K.S "Naprawia" oraz G.O.K. w Jordanowie zgromadził w dniach 27 i 28 marca 87 zawodników. Na ośmiu stołach rozegrano 158 meczy (632 sety). Uczestnicy walczyli w 3 kategoriach wiekowych z podziałem na grupy kobiet i mężczyzn W sobotę grali od godziny 10.00 do 14.00 uczniowie szkół gimnazjalnych z Zakopanego, Tenczyna, Białki Budzowa, Naprawy i Jordanowa. W kategorii tej w grupie dziewcząt zwyciężyła zawodniczka z Tenczyna Sabina Warzecha, miejsce drugie wywalczyła Mirosława Medes z Naprawy, miejsce trzecie i czwarte przypadło zawodniczkom z Naprawy, Edycie Salawie i Martynie Turek. W grupie chłopców zwycięzcom został Wojciech Woliczek z Zakopanego, miejsce drugie zdobył zawodnik z Białki Grzegorz Drobny, a trzecie Robert Karkula z Naprawy. Miejsce czwarte Piotr Koziołek z Białki. W drugim dniu zawodów rozegrano mecze w kategorii szkół podstawowych i w kategorii bez ograniczeń wiekowych. W grupie dziewcząt bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Naprawy zajmując kolejno miejsca, od pierwszego do czwartego: Marzena Turek,Anna Święchowicz, Iwona Pachura i Anna Spórna. W grupie chłopców pierwsze pierwsze miejsce zajął Bartosz Rogalski z Zakopanego, drugie Dominik Bogacz z Osielca a trzecie i czwarte Wiktor Lenik z Bieńkówki i Paweł Kudzia z Osielca. W kategrii bez ograniczeń wiekowych wystąpiła grupa 23 zawodników, w tym 4 kobiety. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie i zgromadziły zawodników z takich odległych miejscowości jak: Zakopane czy Połaniec (196 km). Wśród kobiet najlepszą zawodniczką okazała się Anna Zębol z Białki która po zaciętym meczu pokonała Danutę Rusin z Jordanowa, miejsce trzecie przypadło w udziale zawodniczce z Czarnego Dunajca Katarzynie Bandyk, czwarte Natalia Janusz. Zwycięzcą grupy mężczyzn został Tomasz Nędza-Kubiniec z Zakopanego, który po niesłychanie emocjonującym finale z kolegą klubowym Maciejem Królem wywalczył tytuł zdobywcy pierwszego miejsca. Miejsce trzecie zdobył zawodnik z Połańca Łukasz Skrzęta.

Dwa dni tenisowych zmagań w Naprawie uwieńczono rozdaniem nagród dla wszystkich zawodników, którzy zajęli miejsca od I do III.
Łączna pula nagród wyniosła 1036, 00 zł, w tym rozdano 12 pucharów za I i II miejsca. Ponadto GOK w Jordanowie ufundował nagrodę specjalną dla uczniów z klubu Tenisa Stołowego "Napravia" w postaci dwóch rakietek tenisowych firmy Butterflay o wartości 400,00 zł każda. Fundatorem II i III nagrody w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów był Pan Kazimierz Gacek właściciel Składu Materiałów Budowlanych i Opału w Jordanowie.
Na szczególną uwagę zasługuje opinia wszystkich uczestników turnieju podkreślająca bardzo dobrą organizację zawodów. Przy każdym stole dyżurował sędzia prowadzący mecz i protokół, co znacznie przyspieszało rozgrywki i zapewniało błyskawiczny przepływ informacji do głównego sędziego, prowadzącego rospiskę zawodników. Uczestnicy turnieju dzięki Panu Kazimierzowi Medesowi właścicielowi Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Naprawie, oraz uprzejmości Pań kucharek mieli zagwarantowany darmowy ciepły posiłek w czasie każdego z etapów rozgrywek. Ponadto każdy z uczestników na czas zawodów otrzymał do swojej dyspozycji szafkę na ubrania, co dawało poczucie zadomowienia i prywatności.
Sędzią głównym i jednym z organizatorów odpowiedzialnym za przebieg zawodów, był Pan Adam Matejko, we wszystkim zaś pomagał mu Pan Bogusław Gwiżdż, - obaj nauczyciele Zespołu Szkół w Naprawie.




Designed by Andrzej Budnik