Jordanów - Czekali, i się nie doczekali.


Po raz drugi Rada Gminy w Jordanowie zaprasza na swoją sesję starostę Pana Andrzeja Pająka, jednak widocznie nadmiar obowiązków nie pozwala na skorzystanie z zaproszenia.

28.czerwca obradowała Rada Gminy w Jordanowie, która w swoim porządku obrad zapisała spotkanie z starostą. Radni chcieli uzyskać wyczerpującą odpowiedz na temat stanu dróg powiatowych przebiegających przez gminę. Poprzednią sesję w której uczestniczył oddelegowany przez starostę kierownik Powiatowego Zarządu Dróg zdominowały pytania; co dalej z dziurawymi drogami, kruszącymi się mostami i osuwającymi chodnikami /przykład Łętownia/. Odpowiedzi wiążącej na sesji nie było, miała być na piśmie ale jeszcze nie nadeszła. Wiadomo, że "drogi" to wstydliwy temat dla rządzących ale żeby unikać wyjaśnień przez nieobecność-nie przystoi.
Ciekawą informację radnym przekazał przedstawiciel TPSA z Krakowa. Dotyczyła ona modernizacji łączy telekomunikacyjnych celem dostosowania ich do korzystania z szybkiego internetu. Prace w rejonie gminy rozpoczną się pod koniec lipca, we wrześniu będzie można łączyć się bez przeszkód z całym światem za pośrednictwem łącza Telekomunikacji Polskiej "Neostrada".
Radni podjęli kilka uchwał, jedna dotyczyła zakupu działki pod zbiornik wody pitnej dla wsi Toporzysko, druga o przekształceniu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Osielcu, Łętowni i Toporzysku w Niepubliczne Zakłady Opieki Społecznej. Teraz dawne ośrodki zdrowia nie będą podlegać organowi założycielskiemu ani radzie społecznej. Czy będzie lepiej? Zobaczymy.
Odpowiedzi wójta na zapytania i interpelacje radnych zakończyły obrady.


Opr.bs.


Osielec - 21 czerwca świętowano 50-lecie Biblioteki Publicznej


Wszystko zaczęło się kiedy ówczesny kierownik szkoły Tadeusz Kukla postanowił, że w Osielcu powstanie biblioteka.

Było to w 1955 roku. W chwili jej założenia księgozbiór liczył 574 tomy a pierwszym bibliotekarzem był jej założyciel. Od powstania przez 50 lat działalności biblioteką kierowało 6 bibliotekarzy, w uroczystości z tego grona udział wzięły trzy osoby w tym obecna kustosz Irena Rusin.
Miłym akcentem spotkania była dekoracja zasłużonych bibliotekarzy Odznaką Regionalną "Zasłużony dla Gminy Jordanów" nadawaną przez Kapitułę Honorową Gminy Jordanów. Otrzymały je Panie Józefa Targosz, Romana Mieziewska, Cecylia Mordarska-Szeląg wszystkie na emeryturze oraz Władysława Gromala z Łętowni, Irena Rusin z Osielca, Zofia Klag z Toporzyska a także Beata Firek z Naprawy obecnie pracujące w bibliotekach na terenie gminy. Wręczali je Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Galos i Wójt Gminy Stanisław Pudo.
Na uroczystość zaproszona została Pani Wanda Czubernat, która jak zwykle tryskając humorem opowiadała góralskie figle, czytała swoje wiersze i opowiadania. Nie zawiedli i na spotkanie przybyli bibliotekarze z ościennych gmin, przedstawicielka Biblioteki Powiatowej w Suchej Beskidzkiej oraz wierni czytelnicy i ksiegarze.
Obecnie biblioteka liczy 18.534 tomy i jest wiodącą w gminie. W roku 2004 liczba wypożyczeń wynosiła 10663 przy 604 czytelnikach. Cóż, życzyć wypada dalszego rozwoju i następnego jubileuszu.

50 lat Biblioteki Publicznej w Osielcu Grupa odznaczonych Grupa bibliotekarzy i księgarzy wraz z poetką Wandą Czubernat


Opr.bs.


Lista sponsorów Ogólnopolskich Zawodów Rowerów Górskich MTB, które odbyły się 12. czerwca w Łętowni.


  • Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Jordanowie
  • Kawiarnia „AS” Jopek Kazimierz Łętownia 305
  • Firma Usługowo Handlowa „Kombud” Franciszek Kowalczyk Łętownia 378
  • Spółdzielnia Rolniczo Handlowa Łętownia 465
  • Firma Usługowo Budowlana „ Transco” Adam Miernik Łętownia 625
  • „Drewbud” Wiesław Wróbel Łętownia 275
  • Sklep Motoryzacyjno Przemysłowy Miernik Tadeusz Łętownia 523
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Grubarek Halina Łętownia 204
  • Sklepik Uczniowski Zespołu Szkół w Łętowni
  • Sklep Spożywczo Przemysłowy Jan Spytkowski w Łętowni
  • Dom Opieki Społecznej w Łętowni.
Organizatorzy w/w zawodów składają bardzo serdeczne podziękowanie w/w ofiarodawcom, których pomoc finansowa i wsparcie materialne pozwoliło na zorganizowanie imprezy.

Szczególne podziękowanie składamy Dyrekcji Domu Opieki Społecznej w Łętowni a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Łętowni.

Z poważaniem

Budnik Stanisław


Naprawa


Druhowie strażacy z Bystrej Podhalańskiej w grupie seniorów, a z Naprawy w grupie młodzieżowej wywalczyli pierwsze miejsca i zdobyli puchary, których fundatorem był Zarząd Związku OSP RP w Jordanowie.

Gospodarzem zawodów, które odbyły się 19.czerwca na boisku KS Napravia byli strażacy z Naprawy. W Zawodach Sportowo - Pożarniczych udział wzięło 8 drużyn w grupie "A" oraz 10 drużyn z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w tym jedna żeńska. Zawody rozgrywano w konkurencjach - ćwiczenia bojowe- oraz -sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami. Komisja sędziowska, której przewodniczył kpt.inż. Krzysztof Okrzesik z Suchej Beskidzkiej po podsumowaniu punktacji z poszczególnych konkurencji przyznała w grupie "A" I miejsce drużynie strażackiej z Bystrej Podhalańskiej a w grupie MDP strażakom z Naprawy. Atrakcją zawodów były występy Kobiecej Drużyny Pożarniczej z Jordanowa. "Strażaczki" z tej drużyny w konkurencji -sztafeta pożarnicza- nie ustępowały drużynom męskim i w dowód uznania komisja przyznała im jeden z pucharow.

Sponsorem głównym nagród dla zwycięskich drużyn był Bank Spółdzielczy w Jordanowie.

Zawody Sportowo-Pożarnicze Zawody Sportowo-Pożarnicze Zawody Sportowo-Pożarnicze


Opr.bs.


Łętownia - Zawody Rowerowe MTB


Nie trzeba było zaklinać deszczu ani śpiewać "nie lyj dyscu nie lyj" bo i tak żaden z zawodników, którzy przyjechali na Zawody Rowerów Górskich do Łętowni w dniu 12. 06. nie podjąłby decyzji o rezygnacji ze startu. Na starcie stanęło 129 zawodniczek i zawodników z Polski i Słowacji. Organizatorem zawodów był Urząd Gminy w Jordanowie wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym "Vigor" z Łętowni. Komisja sędziowska bardzo sprawnie pracowała pod kierownictwem Pana Władysława Bednarza z PZKol. Zawody były rozgrywane w 11 kategoriach mężczyzn i 7 kategoriach dziewcząt. A oto wyniki i zwycięzcy:

Mężczyźni:
  • do 6 lat Gacek Konrad UKS Sprint Jordanów
  • 7-8 lat Wicher Grzegorz, niezrzeszony
  • 9-10 lat Hołuj Adrian UKS Dobra
  • 11-12 lat - Żacy Chwaliński Bogdan UKS Dobra
  • 13-14 lat - Młodzik Piaskowy Emanuel, niezrzeszony
  • 15-16 lat - Junior Młodszy Bzdyl Wojciech LKS Iskra Głogoczów
  • 17-18 lat - Junior Łagocki Tomasz LKS Iskra Głogoczów
  • 19-22 lat - Orlik Lempart Paweł KS Częstochowa
  • 23-29 lat - Elita Głowa Albert KS Wierchy Rabka
  • Masters I - Kowalcze Stanisław KS Wierchy Rabka
  • Masters II - Głodkiewicz Andrzej, niezrzeszony
Kobiety:
  • do 6 lat Klimara Katarzyna UKS Vigor Łętownia
  • 7-8 lat - Kowalczyk Edyta UKS Podwilk
  • 9-10 lat - Rapacz Monika UKS Podwilk
  • 11-12 lat - Żacy Rychlik Karolina UKS Podwilk
  • 13-14 lat - Młodzik Spytkowska Agnieszka UKS Vigor Łętownia
  • 15-16 lat - Junior Młodszy Pilarczyk Angelika UKS Dobra
  • 23-29 lat - Elita Głodkiewicz Katarzyna, niezrzeszona
Zawodnicy za pierwsze miejsca otrzymywali puchary, medale i dyplomy, za drugie i trzecie medale i dyplomy, a od czwartego do szóstego dyplomy. Organizatorzy zabezpieczyli także pulę nagród, które zawodnicy losowali. Przyznać należy, że pustych losów było bardzo niewiele a nagrodami były części rowerowe oraz akcesoria z kolarstwem górskim związane. Jak zawsze kulminacją każdych zawodów jest wręczanie nagród. W Łętowni czynili to Wójt Gminy Stanisław Pudo oraz Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Galos. Bardzo owacyjnie przyjęte zostało przez zebranych wręczenie nagrody dla najstarszego i najmłodszego zawodnika a byli nimi Dawid Brutanek z Jordanowa zawodnik UKS Sprint Jordanów i jego starszy kolega Józef Koprzak ze Skawicy zawodnik KS Wierchy Rabka. Dawid miał 4 lata a Józef prawie 70. Obaj zostali uhonorowani pucharami i dyplomami.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, za których pieniądze zakupione zostały nagrody dla zawodników. Wydaje się, że tego typu imprezy są doskonałym magnesem przyciągającym młodzież do uprawiania sportu czasami nawet niebezpiecznego, ale przecież do odważnych świat należy. Warunki terenowe mamy wręcz wymarzone, trzeba tylko chcieć a tym, co chcą pomagać w jego uprawianiu.

Oczekiwanie na start Start Zmęczenie Taki mały, taki duży...


Opr.bs.


Ogólnopolskie Zawody Rowerowe - Łętownia

Łętownia 12 czerwca gościć będzie zawodników uprawiających kolarstwo górskie. Spodziewamy się przyjazdu wielu znanych zawodników z Polski a także Słowacji.

Organizatorem imprezy jest Urząd Gminy w Jordanowie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Vigor” z Łętowni. W zawodach udział brać będą zawodnicy i zawodniczki w jedenastu kategoriach a zmagania kolarskie prowadzone będą po czterech wyznaczonych trasach.

Zawodnicy walczyć będą o puchary, których fundatorem jest Wójt Gminy Jordanów, a także o medale za I do III miejsca. Będą także dyplomy upamiętniające uczestnictwo w zawodach. Zawody w Łętowni są trzecimi z pięciu edycji, które rozgrywane są w ramach Pucharu Szlaku Solnego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chcących zobaczyć zawody w tak dobrej obsadzie. Będzie okazja dopingować swoich faworytów a także miło i rodzinnie spędzić dzień wolny od pracy. Rodzice mogą przyjechać ze swoimi pociechami a pociechy z rowerami, które mogą wziąć udział w zawodach w następujących kategoriach:

  • I do 6 lat
  • II 7 do 8 lat
  • III 9 do 10 lat
  • IV 11 do 12 lat "Żacy"
Kategorie te dzielą się na dziewczynki i chłopców, I w kategoriach tych na start wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów.

Rozpoczęcie zawodów godz. 10:00 zakończenie około 15:00. Start i meta znajduje się obok Domu Opieki Społecznej w Łętowni.

Jeżeli nie masz nic zaplanowanego na niedzielę przyjeżdżaj do Łętowni!


Opr.bs.

Toporzysko - Siła orkiestr dętych.

"W zielonym gaju", "Quando, quando" oraz wiele innych marszowych i tanecznych melodii wygrywali druhowie strażacy na swych trąbach w dniu 5 maja w Toporzysku. Tam bowiem odbywały się Eliminacje Rejonowe do XXVIII Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity 2005, który odbędzie się w Nowym Sączu.

Na eliminacje do Toporzyska zjechało 7 orkiestr w tym 6 z powiatu suskiego i jedna z nowotarskiego, w sumie 220 muzyków.

Konkurs rozpoczął się przemarszem orkiestr przez centrum wsi na plac przy GOK, gdzie na scenie zaczęły się popisy występujących orkiestr. Komisja, której przewodniczył Pan Leszek Łopalewski z Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu oceniała tak przemarsz orkiestr grających jak i występy na scenie. Jurorzy nie mieli łatwego zadania dokonując oceny, a ostateczny werdykt brzmiał następująco:

  • za grę i prezentacje w marszu dyplom i puchar Przewodniczącego Rady Gminy w Jordanowie otrzymała orkiestra z Wysokiej
  • pierwsze miejsce za wykonanie utworów konkursowych, dyplom i puchar Wójta Gminy Jordanów otrzymała orkiestra z Łętowni
  • drugie miejsce dyplom i puchar Starosty Suskiego otrzymała orkiestra z Sidziny
  • trzecie miejsce zajęła orkiestra z Toporzyska
Komisja uznała, że powiat suski na festiwalu w Nowym Sączu reprezentować będą trzy orkiestry: z Wysokiej, której kapelmistrzem jest Pan Jacek Klinowski, z Łętowni, którą prowadzi Pan Andrzej Makuch oraz z Sidziny grającą pod batutą Pana Józefa Pilarczyka. Orkiestra z Podwilka, której kierownikiem jest Pan Jan Palenik reprezentować będzie powiat nowotarski.

Gratulujemy wszystkim biorącym udział w przeglądzie. Zastanawia mnie i nie daje spokoju jedna myśl, dlaczego na 21 granych utworów w konkursie tylko trzy miały polski rodowód. Czyżby nasza popularna "Babcia stała na balkonie...", "W zielonym gaju" i inne były gorsze od "Am Zuckerhut in Rio" czy "Cindo de Mayo"? Myślę, że chyba warto by się było nad tym zastanowić, zacząć promować to co polskie, a takie festiwale bardzo dobrze mogą temu służyć.

Orkiestra z Łętowni - I miejsce w konkursie, dyplom i puchar Wójta Gminy Jordanów Orkiestra z Sidziny - II miejsce w konkursie, dyplom i puchar Starosty Suskiego Orkiestra z Toporzyska - III miejsce w konkursie
Orkiestra z Wysokiej - puchar i dyplam Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów za najjleprza prezentacje w marszu widownia
Opr.bs.

Warto powspomninać

Szanowni Czytelnicy - co prawda Festiwal Pieśni Maryjnych Ave Maryja już dosyć dawno się skończył, ale od czasu do czasu do niego wracamy. Cieszy fakt, że wykonawcy jak i "widzowie" mówią o nim pozytywnie.

Ostatnio na stronie internetowej Głosu Podbeskidzia - gazety, która sprawowała opiekę medialną nad naszym festiwalem, ukazała się seria zdjęć festiwalowych. Wszyscy zainteresowani obejrzeniem ich mogą to zrobić klikając w ten link. Życzę przyjemnych wspomnień.

Opr.bs.


Muzyka łagodzi obyczaje

Gminny Ośrodek Kultury wraz z Urzędem Gminy w Jordanowie uprzejmie informują i zapraszają wszystkich chcących posłuchać orkiestr dętych, że w dniu 5 czerwca br. w Toporzysku odbywać się będą Rejonowe Eliminacje do XXVIII Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity".

W eliminacjach weźmie udział siedem orkiestr z powiatu suskiego. O godz. 15:00 wszyscy muzycy przemaszerują w stronę Gminnego Ośrodka Kultury, a następnie o godz. 15:30 rozpoczną się zmagania konkursowe.

Fundatorem nagród i pucharów są:
- Wójt Gminy Jordanów
- Przewodniczący Rady Gminy Jordanów
- Starosta Powiatu Suskiego

Jeżeli jeszcze ktoś nie wie, co zrobić z wolnym czasem w najbliższą niedzielę, to niech przyjmie zaproszenie do Toporzyska, a na pewno nie będzie tego żałował.

Opr.bs.


Designed by Andrzej Budnik