KULTURA

Gminny Ośrodek Kultury w swojej obecnej strukturze organizacyjnej powstał 1 stycznia 2001r. W każdej z pięciu wsi Gminy Jordanów działają filie GOK ze świetlicami i bibliotekami. Każda filia opracowuje własny roczny plan pracy, z uwzględnieniem imprez, które są ogólnogminne. Wśród nich są imprezy organizowane co roku, mające już długą tradycję np. Przegląd Kolędniczy, Święto Wiosny, Przegląd Orkiestr Dętych "Echo Trombity", Dożynki, kolejne rocznice upamiętniające wybuch II Wojny Światowej, Konkurs Potraw Regionalnych. Co roku imprezy odbywają się w innej miejscowości naszej gminy wg ustalonej na pięć lat kolejności. Jedynie obchody 1 września odbywają się zawsze na cmentarzu wojskowym na Wysokiej. Zajęcia na świetlicy w Osielcu - turniej tenisa stolowego Poza tym każda filia pracuje wg swojego planu pracy organizując festyny, konkursy, wycieczki, ogniska, współpracując z Kołem Gospodyń Wiejskich, OSP, Szkołą lub Klubem Sportowym. W każdej z filii GOK zatrudniony jest instruktor kultury oraz bibliotekarz. Uczestnicy zajęć świetlicowych mają do dyspozycji telewizor, gry telewizyjne, bilardy, stoły tenisowe, gry planszowe. W Naprawie działa Klub 4-H, teatrzyk Uciecha, w Toporzysku wolontariusz prowadzi zajęcia gry na gitarze.

Wszystkie filie GOK organizują życie kulturalne dostosowując je do potrzeb własnych miejscowości i do możliwości jakimi dysponują. Ale wszędzie odbywają się festyny, konkursy, turnieje sportowe. W miesiącu kwietniu w Niedzielę Palmową we wszystkich wsiach razem z księżmi po mszach świętych odbywają się konkursy palm wielkanocnych. Bywają bardzo wysokie np. 7 i 8 metrowe. Są nagrody i dyplomy.

GOK jest również współorganizatorem wielu imprez, które odbywają poza terenem gminy. Np. konkurs dla młodzieży gimnazjalnej LEONARDO, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich w Zawoi, Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych iKonkurs Recytatorski Gimnazjów organizatorem którego jest Starostwo Powiatowe i Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim. Koła Gospodyń uczestniczą też w konkursach Wieńca Dożynkowego (w 1999r w IV Małopolskim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Zalipiu, w 2000r w Ludźmierzu). Młodzież od trzech lat bierze udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych organizowanych na Zamku Suskim przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim. W tym roku wzięliśmy udział również w eliminacjach wojewódzkich XVI Teatrzyk UCIECHA z Naprawy Małopolskiego Festiwalu form Muzycznych i tanecznych. Eliminacje odbyły się w Suchej Beskidzkiej a finał wojewódzki w Skawinie. W kategorii muzycznej został wyróżniony zespół z Wysokiej "Wysoka Band". W maju nowopowstały teatrzyk "Uciecha" z Naprawy brał udział w XVIII Festiwalu Teatrów dzieci i młodzieży BAJDUREK organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na Zamku w Suchej Beskidzkiej.

Z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę co roku obchodzimy to święto organizując wieczornice i akademie w innej miejscowości gminy, czasami wspólnie ze szkołą.

Podczas wakacji filie Ośrodka Kultury oferują bogatszy program zajęć, chociażby festyny, wycieczki w góry, do kina, ogniska połączone z pieczeniem kiełbasek itp.

Wystawa twórców ludowych, Jordanów-Chrobacze

GOK współpracuje również z twórcami ludowymi z naszego terenu. Głównie są to panie, które haftują, malują, piszą wiersze - również gwarą. Na zorganizowanej w czerwcu tego roku w Jordanowie–Chrobaczym przez Ministerstwo Środowiska i fundację Partnerstwo dla Środowiska, wystawie pt. "Babiogórscy Twórcy" wielu twórców z gminy Jordanów otrzymało certyfikat na swoje wyroby. Były to hafty, obrazy czy kompozycje z bibuły.

Więcej informacji na temat imprez kulturalnych znaleźć można na stronie "Wieści Gminnych".

Kontakt:
Urząd Gminy w Jordanowie
34-240 Jordanów, ul. Rynek 2
tel. (018) 267 51 64, fax. (018) 269 35 26
e-mail: gmina-jordanow@rubikon.pl

Urząd czynny: pon-pt 7.30-15.30

 Designed by Andrzej Budnik