Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
O Gminie Jordanów Drukuj E-mail

Gmina Jordanów
Gmina Jordanów


Gmina Jordanów leży w Małopolsce, której stolicą jest Kraków, w jej południowo-zachodniej części, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Siedzibą władz samorządowych jest miasto Jordanów. Dojechać do nas można dwoma drogami, jadąc z Krakowa do Zakopanego drogą krajową E7, oraz jadąc od strony Śląska w kierunku Nowego Sącza drogą krajową nr 28. Mamy także połączenie kolejowe relacji Kraków – Zakopane.

Charakterystyka

Siedziba Urzędu Gminy Jordanów znajduje się w mieście Jordanów W skład gminy wchodzi 5 sołectw, z których najstarszym jest wieś Łętownia pochodzi, bowiem z XIV wieku, natomiast pozostałe, Naprawa, Osielec, Toporzysko i Wysoka datowane są na wiek XVI. Ludność na terenach zajmowanych obecnie przez gminę od lat zajmowała się rzemiosłem i drobnym handlem. Powodem tego była niezbyt urodzajna ziemia, ponieważ tereny, na których przyszło jej żyć zaliczane są już do terenów górskich.

Rekreacja i wypoczynek

Przez tereny gminy prowadzą szlaki turystyczne w kierunku Turbacza, Lubonia, Koskowej Góry a także Okrąglicy a poprzez Halę Krupową dalej w kierunku Babiej Góry najwyższego szczytu w Beskidzie Żywieckim. Tym, którzy chcą poznawać naszą gminę jeżdżąc na rowerze polecamy dwie trasy rowerowe, jedną licząca 22 km długości i drugą biegnącą częściowo przez tereny sąsiedniej gminy o długości 33 km. Można wędrować także pieszo, samochodem, konno a zimą na nartach.

Tereny wchodzące w skład administracyjny gminy są mocno zalesione, tym samym powietrze jest czyste i zdrowe. Lasy obfitują w grzyby, maliny oraz czarne i czerwone jagody. Istniejące gospodarstwa agroturystyczne chętnie przyjmują turystów oferując smaczne posiłki i dobre warunki do wypoczynku.

Dobra komunikacja pozwala na „wypady” do sąsiednich miejscowości i miast takich jak Kraków, Zakopane, Rabka, Kalwaria Zebrzydowska lub Wadowice. Odległości wynoszą od 10 do 60 kilometrów. Gmina Jordanów Szlaki turystyczne, biegnące przez teren gminy zapraszają wszystkich pragnących bliskich spotkań z przyrodą, a spotkania takie zapadają na długo w pamięci pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wsiach w Gminie Jordanów można znaleźć po kliknięciu w odpowiedni odnośnik: