ARCHIWUM IMPREZ

Przegląd Kolędniczy

Organizowany jest co roku od 9 lat. Jest to forma konkursu w dwóch kategoriach dzieci oraz młodzież i dorośli jako etap gminny do Przeglądu Kolędniczego w Bukowinie Tatrzańskiej dla młodzieży i dorosłych a w Podegrodziu dla dzieci. Jest to również etap gminny do Powiatowego Przeglądu grup kolędniczych i jasełkowych pt. "Babiogórskie Podłazy". Przegląd Kolędniczy - Babiogórskie Podłazy W składzie jury znajdują się etnografowie, muzykolodzy z Krakowa i Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Grupy kolędnicze podtrzymują tradycje kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na scenie kolędnicy występują z gwiazdą, turoniem, szopką, przedstawiają widowiska z Herodem, Trzema Królami, itd. Największe sukcesy do tej pory odniósł Zespół Kolędniczy "Osielcany" z Osielca zdobywając brązowe, srebrne i złote spinki w kolejnych Karnawałach Góralskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

Święto Wiosny

Impreza w gminie organizowana jest od 1999 roku, co roku w innej miejscowości ale zawsze w maju. Pierwszą wsią była Naprawa. Do roku ubiegłego główną atrakcją imprezy był konkurs polegający na przyozdabianiu kwiatkami starych sprzętów używanych kiedyś w gospodarstwie. Święto Wiosny I tak w Naprawie był konkurs na umajone wozy drabiniaste, w Osielcu były umajone tragace, w Wysokiej kołowrotki. Konkurs przygotowują panie ze wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich. Są nagrody i dyplomy. Innym też ważnym konkursem jest wybór najładniej wystrojonej wiosenki, które reprezentują pięć filii GOK. W trakcie imprezy są występy uczniów z miejscowej szkoły, różne programy artystyczne i występy orkiestry strażackiej. Zawsze po części oficjalnej jest organizowany festyn i zabawa trwa do późnej nocy

Dożynki

W tym roku obchodzimy jubileusz tej imprezy. 5 września 1993 roku w Osielcu zorganizowano pierwsze samodzielne gminne Dożynki po fakcie odłączenia się gminy Jordanów od miasta Jordanów i gminy Bystra–Sidzina. Tradycja przetrwała 10 lat i co roku Dożynki odbywają się w innej miejscowości. W 2001 roku w Toporzysku, później w Łętowni, a w tym roku w Naprawie. Przygotowaniem wieńcy dożynkowych zajmują się koła gospodyń wiejskich. Dożynki w Łętowni Jest msza dożynkowa w kościele, jest wręczanie chleba i soli oraz wina gospodarzowi ziemi, Wójtowi Gminy Jordanów. Od roku 2002 roku po ustanowieniu Odznaki "zasłużony dla Gminy Jordanów" jest również ceremonia odznaczania rolników, gospodarzy, ludzi zasłużonych dla Gminy. Nagradzani są zwycięzcy konkursu organizowanego przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej pt. "Na najładniejszy ogródek i obejście w gospodarstwie". Są stoiska rolne, degustacja potraw ekologicznych (w 2002r.) a w tym roku degustacja potraw "swojskich". W części artystycznej są konkursy np. przeciągania liny, obierania ziemniaków na czas, cięcia piłą kloca. W tym roku będzie konkurs na najładniejszy wianuszek dożynkowy. Zawsze występuje młodzież, kabarety, zespoły muzyczne. Później wszyscy bawią się na zabawie ludowej.

Eliminacje do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych "Echo Trombity"

Co roku odbywają się w gminie eliminacje do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Nowym Sączu. W roku 2002 zorganizowano w Łętowni a w roku bieżącym w Osielcu. Na rok przyszły planowane są w Wysokiej. W przeglądzie gminnym biorą udział nie tylko orkiestry z naszej gminy ale także z całego Powiatu Suskiego. OSP Toporzysko Oceniane są w dwóch kategoriach: prezentacja w marszu i repertuar na scenie. W skład jury wchodzą muzykolodzy z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz wykładowcy ze szkoły kapelmistrzów w Nowym Sączu. Wyłaniają oni najlepsze orkiestry, które w nagrodę jadą na Przegląd do Nowego Sącza. Na szczeblu gminy najlepsze orkiestry dostają puchary ufundowane przez Wójta Gminy Jordanów, Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów i Starostę Powiatu Suskiego.

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W tym roku przypada 64 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Co roku w miejscowości Wysoka na cmentarzu poległych żołnierzy odbywają się uroczystości, na które przyjeżdżają kombatanci i weterani Przemarsz pocztów sztandarowych na cmentarz walk o wolność naszej Ojczyzny. Uczestniczą we mszy św. polowej odprawianej pod pomnikiem żołnierzy, jest apel poległych oraz składanie wieńców pod pomnikiem. Orkiestra OSP co roku z innej miejscowości wykonuje utwory patriotyczne. W roku 1999 w 60 rocznicę wybuchu, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Uczestniczyła w niej Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Poczty sztandarowe podczas uroczystości Co roku po części oficjalnej wszyscy goście udają się na okolicznościowe spotkanie do Remizy OSP i na żołnierską grochówkę ugotowaną przez gospodynie z Wysokiej. W tym roku uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa pt. "Ziemia Jordanowska na starej pocztówce" ze zbiorów Pana Pawła Matejki. Od trzech lat uroczystości te mają rangę powiatowych i są współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Konkurs Potraw Regionalnych

Konkurs po raz pierwszy odbył się w 1998 r w Wysokiej i miał charakter przeglądu. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przeróżne stare, czasami dawno zapomniane potrawy i napoje. Były kołace, kluski za rogalką, moskole. I taki był zamysł organizacji tej imprezy: przypominać stare, dobre potrawy charakterystyczne dla naszego regionu. W 1999 roku Potrawy regionale Koła Gospodyń po raz pierwszy stanęły do konkursu. Wśród wielu potraw jedna, wspólna dla wszystkich Kół podlega ocenie. I tak w 1999 roku w Łętowni była kwaśnica, w 2000r. w Toporzysku królowała ziemniaczanka, w 2001r w Naprawie było danie z ryby, w 2002r w Osielcu pachniała czysta, zupa grzybowa. Jury, w skład którego wchodzą Panie z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Pani wykładowca ze Szkoły Gastronomicznej w Suchej Beskidzkiej zawsze mają kłopot z wyborem tej najlepszej potrawy. Dlatego też często nagradzają wszystkie Koła równorzędnie. W tym roku o tym co będzie podane na Konkursie będą decydowały Panie z Wysokiej. W trakcie imprezy są również konkursy dla członkiń Kół Gospodyń, dla strażaków OSP i dla gości. Wesoła zabawa, przyśpiewki trwają do późna.

OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE

Gmina Jordanów składa się z pięciu sołectw, a w każdym z nich znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna wraz z Orkiestrą.

Św.Florian-patron strażaków

Najstarszą z grup jest Straż w Osielcu powstała już w 1902 roku, posiada dwie remizy (1977 r. i 1986 r.). Obecnie liczy 120 członków, w tym MDP (30 chłopców i 2 dziewczynki). Od 1920 roku posiada orkiestrę dętą.

Niewiele młodszą Strażą jest straż z Łętowni powstała w 1906 roku, obecnie liczy 106 członków. W 1931 r. powstała remiza wraz z salą widowiskową. Remiza ta służyła strażakom i społeczeństwu do 1988 r. W sierpniu 1996 r. nastąpiło uroczyste przekazanie całego (obecnego) DOMU STRAŻAKA. Chlubą OSP jest orkiestra dęta założona w 1923 r., jej pierwszym kapelmistrzem i założycielem był Czesław Cebula.

W późniejszych latach powstała Straż w Toporzysku (1934 r.), liczy 65 członków w tym 11 członków MDP. W 1982 r. wybudowano strażnicę o powierzchni 500 m2. Przy straży działa także orkiestra dęta.

OSP w Naprawie powstała 20 lipca 1945r., liczy 90 członków. W 1958 r. założona została orkiestra, liczy 14 osób jej kierownikiem jest Józef Mirek. Przy OSP Naprawa mieści się również zespół młodzieżowy, rozrywkowo-wokalny "STRAŻAK" kierownikiem zespołu jest Kazimierz Medes pod swoją opieką ma 12 osób.

Najmłodsza OSP w gminie powstała w 1954 r. w Wysokiej liczy 35 członków. Od bieżącego roku rozpoczęła działalność orkiestra dęta, której kapelmistrzem jest Władysław Biedrawa.

Prawie każda uroczystość gminna powiązana jest ze strażakami np.:

10-lecie Gminy Jordanów.

Wojewódzki Zjazd OSP odbył się w remizie strażackiej w Łętowni.

Corocznie w gminie odbywa się konkurs "ECHO TROMBITY" w którym biorą udział orkiestry z terenu gminy oraz powiatu. Jest to także eliminacja do konkursu wojewódzkiego orkiestr dętych. Nagrodami są puchary i dyplomy.


Więcej informacji na temat imprez kulturalnych znaleźć można na stronie "Wieści Gminnych".

Kontakt:
Urząd Gminy w Jordanowie
34-240 Jordanów, ul. Rynek 2
tel. (018) 267 51 64, fax. (018) 269 35 26
e-mail: gmina-jordanow@rubikon.pl

Urząd czynny: pon-pt 7.30-15.30

 Designed by Andrzej Budnik